Indie Spirit Nominees Announced, Includes Local Faves

by

comment

Tye Sheridan, Matthew McConaughey, and Jacob Lofland in Mud
  • Tye Sheridan, Matthew McConaughey, and Jacob Lofland in "Mud"
The nominations for the 2014 Indie Spirit Awards were announced today, and there are a number of films with local ties in the mix.

Jeff Nichols, brother of Lucero's Ben Nichols, was nominated for Best Director for his work on Mud which was made not too far away in Arkansas and released in Memphis this past spring. Mud is also the winner of the Robert Altman Award for it's director, casting director, and cast.

Short Term 12, which premiered at and won Indie Memphis' Best Narrative Feature Audience Award, received 3 Indie Spirit nominations, including for Best Female Lead (Brie Larson), Best Supporting Male (Keith Stanfield), and Best Editing.

And Nebraska, which also got it's regional premier at Indie Memphis a few weeks, ago, received 6 Indie Spirit nomination, including for Best Feature, Best Director (Alexander Payne), Best Male Lead (Bruce Dern), Best Supporting Female (June Squibb), Best Supporting Male (Will Forte), and Best First Screenplay (Bob Nelson). Nebraska is scheduled for wide release in Memphis on December 22nd.

Finally, The Act of Killing is nominated for Best Documentary. The film had an exclusive screening in October at the Memphis Brooks Museum of Art.

See the full list of Indie Spirit nominees at the bottom.

Additional reading, Memphis Flyer reviews:
Mud
12 Years a Slave
All is Lost
Frances Ha
Blue Jasmine
Before Midnight
Enough Said
The Spectacular Now
Fruitvale Station
Dallas Buyers Club
The Act of Killing
Blue is the Warmest Color

2014 Indie Spirit Awards Nominees

Best Feature:
“12 Years a Slave”
“All Is Lost”
“Frances Ha”
“Inside Llewyn Davis”
“Nebraska”

Best Director:
Shane Carruth, “Upstream Color”
J.C. Chandor, “All is Lost”
Steve McQueen, “12 Years a Slave”
Jeff Nichols, “Mud”
Alexander Payne, “Nebraska”

Best Screenplay:
Woody Allen, “Blue Jasmine”
Julie Delpy, Ethan Hawke and Richard Linklater, “Before Midnight”
Nicole Holofcener, “Enough Said”
Scott Neustadter & Michael H. Weber, “The Spectacular Now”
John Ridley, “12 Years a Slave”

Best Female Lead:
Cate Blanchett, “Blue Jasmine”
Julie Delpy, “Before Midnight”
Gaby Hoffman, “Crystal Fairy”
Brie Larson, “Short Term 12″
Shailene Woodley, “The Spectacular Now”

Best Male Lead:
Bruce Dern, “Nebraska”
Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”
Oscar Isaac, “Inside Llewyn Davis”
Michael B. Jordan, “Fruitvale Station”
Matthew McConaughey, “Dallas Buyers Club”
Robert Redford, “All Is Lost”

Best Supporting Female:
Melonie Diaz, “Fruitvale Station”
Sally Hawkins, “Blue Jasmine”
Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave”
Yolonda Ross, “Go for Sisters”
June Squibb, “Nebraska”

Best Supporting Male:
Michael Fassbender, “12 Years a Slave”
Will Forte, “Nebraska”
James Gandolfini, “Enough Said”
Jared Leto, “Dallas Buyers Club”
Keith Stanfield, “Short Term 12”

Best First Feature:
“Blue Caprice”
“Concussion”
“Fruitvale Station”
“Una Noche”
“Wadjda”

Best First Screenplay:
“In a World,” Lake Bell
“Don Jon,” Joseph Gordon-Levitt
“Nebraska,” Bob Nelson
“Afternoon Delight,” Jill Soloway
“The Inevitable Defeat of Mister and Pete,” Michael Starrbury

John Cassavetes Award:
“Computer Chess”
“Crystal Fairy”
“Museum Hours”
“Pit Stop”
“This Is Martin Bonner”

Best Cinematography:
Sean Bobbit, “12 Years a Slave”
Benoit Debie, “Spring Breakers”
Bruno Delbonnel, “Inside Llewyn Davis”
Frank G. DeMarco, “All Is Lost”
Matthias Grunsky, “Computer Chess”

Best Editing:
Shane Carruth & David Lowery, “Upstream Color”
Jem Cohen & Marc Vives, “Museum Hours”
Jennifer Lame, “Frances Ha”
Cindy Lee, “Una Noche”
Nat Sanders, “Short Term 12”

Best Documentary:
“20 Feet From Stardom”
“After Tiller”
“Gideon’s Army”
“The Act of Killing”
“The Square”

Best International Film:
“A Touch of Sin”
“Blue Is the Warmest Color”
“Gloria”
“The Great Beauty”
“The Hunt”

Robert Altman Award (given to a film’s director, casting director and ensemble cast)
“Mud”

Piaget Producers Award:
Toby Halbrooks & James M. Johnston
Jacob Jaffke
Andrea Roa
Frederick Thornton

Someone to Watch Award:
“My Sister’s Quinceanera,” Aaron Douglas Johnston
“Newlyweeds,” Shake King
“The Foxy Merkins,” Madeline Olnek

Truer Than Fiction Award:
“A River Changes Course,” Kalvanee Mam
“Let the Fire Burn,” Jason Osder
“Manakamana,” Stephanie Spray & Pacho Velez

Tags

Add a comment